Nejlepší investice vybraly děti ze Sušice

30.9.2016


Společná TZ IFP a Pioneer Investments: Ve 2. ročníku soutěže INVESTOVÁNÍ HROU dosáhly na nejlepší poměr výnosu a rizika.

Žáci Základní školy Sušice se ukázali jako nejlepší investoři v druhém ročníku soutěže INVESTOVÁNÍ HROU. Jejich tým pod názvem První sušický fond ve 14 seancích vybíral fiktivní akcie tak obezřetně, že dosáhl nejlepšího poměru výnosu a rizika mezi 24 týmy z různých škol.

 

Ocenění za vítězství ve školním roce 2015/2016 převzali žáci na půdě Generálního partnera soutěže Pioneer Investments. „Děti se rozhodují v omezených podmínkách, nicméně překvapivě racionálně. Samozřejmě to mají zjednodušené a mají výhodu, že hned vidí výsledky svých rozhodnutí. Přesto musím jejich schopnost pochopit podstatu investování hodnotit jako vynikající,“ uvedla ředitelka marketingu této společnosti Dana Krynská.

 

Princip hry vytvořené Institutem pro finanční poradenství (IFP) je jednoduchý: Děti ve 14 seancích vybírají vždy tři až pět akcií z nabízených 11 fiktivních společností. Deset z nich representuje po jednom ekonomickém sektoru, jedenáctá nejkvalitnější státní obligace. Podkladem pro rozhodování jsou vybrané a do srozumitelného jazyka převyprávěné zprávy z médií.

 

„Přečtou si několik krátkých zpráv třeba o vývoji ekonomiky či nových objevech, a pak nakupují. Je neuvěřitelné, jak děti ze základních škol dokážou rychle pochopit princip vztahu mezi ekonomikou a vývojem akcií. Většina z nich dokonce před nástupem krizí správně utekla do velkých objemů obligací,“ uvedl jeden z autorů hry Miloš Filip (IFP).

 

Hra sice pracuje s fiktivními společnostmi, avšak je postavena na reálných datech. Vývoj každé akcie odpovídá vývoji celosvětového oborového indexu za posledních zhruba 20 let. Díky tomu děti vidí nejen zisky, ale i ztráty. Naučí se vnímat dlouhodobý výdělek i rizika.

 

Součástí hry jsou také výukové pracovní listy, pojednávající o podnikání, akciových společnostech, investicích, spoření apod. Cílem projektu je vzbudit formou hry v dětech zájem o téma osobních financí, spoření, investování a podnikání.

 

„Tento záměr se podařilo naplnit. Někteří učitelé nám hlásili, že děti chtějí dobrovolně hrát i po skončení výuky, nebo se baví o investičních strategiích o přestávkách,“ podotkl Miloš Filip.

 

Veškeré informace včetně podrobných výsledků jsou k dispozici na www.investovanihrou.cz. Nový kurz pro letošní školní rok začne během října. Vstoupit do klání lze kdykoliv v průběhu školního roku.Autor:EF